O StadninieStadnina Koni Arabskich Chrcynno – Pałac położona jest na terenie Mazowsza, niecałe 45 kilometrów od Warszawy, pod Nasielskiem. Miejscowość Chrcynno znana jest przede wszystkim, jako miejsce gdzie znajduje się jedna z trzech pereł świeckiej architektury neogotyckiej na Mazowszu – pałac zaprojektowany przez słynnego XIX – wiecznego architekta Henryka Marconiego. Wybudowany przez Józefa Koźmińskiego w roku 1845 obiekt otoczony jest pięknym zabytkowym 5,5 hektarowym parkiem.

Przez 55 lat pałac znajdował się w stanie kompletnej ruiny – zburzony po zakończeniu działań wojennych w grudniu 1945r przez wycofujące się wojska sowieckie. Jeszcze w latach 90-tych wielki inicjator i gorący propagator idei odbudowy dworów i pałaców, jako idei dziedzictwa narodowego, śp. profesor Tadeusz S. Jaroszewski wymienił Chrcynno w swojej książce „Po pałacach i dworach Mazowsza”, jako „malownicze ruiny neogotyckiego pałacu” zdegradowane do tego stopnia, że „wywołują uczucie szczególnego żalu”.

Obecni właściciele Ewa i Krzysztof Poszepczyńscy z pietyzmem przywrócili pałac w Chrcynnie do jego dawnej świetności w oparciu o zachowany oryginalny projekt H. Marconiego.

Powstała na terenach przyległych do pałacu Stadnina Koni została założona w roku 2000, kiedy to oddano do użytku pierwszą stajnię. Druga stajnia została wybudowana 4 lata później, a trzecia w 2011r. Na terenie, oprócz pastwisk dla koni, do dyspozycji jest kryty, ośmiokątny maneż o średnicy 25m, oraz padok ujeżdżeniowy.

Stadnina Koni Chrcynno – Pałac prowadzi hodowlę koni czystej krwi arabskiej o przeznaczeniu pokazowym i sportowym (ujeżdżenie i klasy Pleasure). Kładziemy nacisk nie tylko na urodę naszych koni, ale także na dobry charakter, prawidłową i harmonijną budowę, oraz swobodny, elastyczny ruch.

Nasze konie zaliczane są do ścisłej czołówki w Polsce i na świecie, czego dowodem są liczne sukcesy, w tym dziewięciokrotne zdobycie prestiżowego tytułu WORLD TOP TEN na Czempionacie Świata w Paryżu. W latach 2007 i 2008 WORLD TOP TEN JUNIOR FEMALE zdobyła klaczka Psyche Victoria, a w 2009, 2010 i 2011 jej młodsza siostra - Psyche Kreuza. W 2012 syn Psyche Victorii Psyche Keret został WORLD TOP TEN YEARLING COLT. W kolejnych latach dwukrotnie powtórzył on osiągnięcie zdobywając WORLD TOP TEN JUNIOR MALE 2013 i WORLD TOP TEN JUNIOR MALE 2014. Z kolei Echo Aurora wywalczyła tytuł WORLD TOP TEN JUNIOR FEMALE 2013.

Wielokrotnie byliśmy utytułowani prestiżowymi nagrodami Polskiego Związku Hodowców Koni Arabskich:

• HODOWCA ROKU 2008 w kategorii POKAZY za wybitne osiągnięcia na pokazach przez klacz Psyche Victoria,

• HODOWCA ROKU 2009 i 2010 w kat. POKAZY dzięki bardzo udanej karierze pokazowej Psyche Kreuzy,

• wyróżnienie za rok 2010 w kategorii POKAZY za osiągnięcia klaczki Chaos Persefona, która została m.in. Złotą Medalistką prestiżowego Międzynarodowego Pokazu klasy A w Danii,

• wyróżnienie w kategorii SPORT za wyniki osiągnięte w roku 2011 przez konie Echo Apollo i Galahad,

• HODOWCA ROKU 2012 w kategorii SPORT za wyniki osiągnięte na zawodach przez konia Galahad,

• wyróżnienie w kategorii POKAZY za wyniki osiągnięte w roku 2012 przez ogiera Psyche Keret,

• HODOWCA ROKU 2013 w kategorii KOŃ POKAZOWY za wyniki osiągnięte w roku 2013 przez klacz Echo Aurora,

• HODOWCA ROKU 2013 w kategorii KOŃ SPORTOWY za wyniki osiągnięte w roku 2013 przez ogiera Echo Apollo,

• II Nagroda w kategorii KOŃ SPORTOWY 2013 za wyniki osiągnięte w roku 2013 przez konia Galahad,

• III Nagroda w kategorii KOŃ POKAZOWY 2013 za wyniki osiągnięte w roku 2013 przez ogiera Psyche Keret,

• HODOWCA ROKU 2016 w kategorii POKAZY za wyniki osiągnięte w roku 2016 przez klacz Psyche Victoria.

Dzięki koniom naszej hodowli SK Chrcynno-Pałac została także wyróżniona tytułami Najlepszy Hodowca "BEST BREEDER TROPHY" na Czempionacie Hodowców Europejskich Breeders' Championship Europe 3th Qualificaton Warszawa 2012, a także na pokazie Breeders' Championship Europe Chantilly 2013, co było bardzo dużym osiągnięciem. Manager stadniny Alicja Poszepczyńska wywalczyła końmi z naszej stadniny trofeum Najlepszy Prezenter "BEST HANDLER" na pokazie Breeders' Championship Warszawa 2012.

Jednym z prestiżowych osiągnięć SK Chrcynno-Pałac w sporcie jest zdobycie Pucharu Europy Classic European Championship Cup (All-Round) przez ogiera Echo Apollo podczas Sportowych Mistrzostw Europy 2013 w Danii. Ogier ten został również laureatem prestiżowego Trofeum WAHO 2014. Z kolei jego pół-brat Echo Adonis wygrał Srebrny Medal w Native Costume podczas Sportowego Czempionatu Europy Koni Arabskich w 2014r.

Kolejne lata to dalsze sukcesy oraz szereg zdobytych medali i tytułów na pokazach, w ujeżdżeniu i klasach Pleasure. Konie naszej hodowli z powodzeniem startują również w rajdach długodystansowych na dystansach 80-120 km. Zapraszamy do śledzenia "Aktualności", w których systematycznie są opisywane kolejne osiągnięcia.

W ofercie handlowej Stadniny możemy znaleźć kilkanaście koni arabskich czystej krwi: ogiery użytkowane w sporcie (ujeżdżenie, klasy Pleasure), klacze i ogiery z karierą pokazową, klacze hodowlane, a także prospekty pokazowe, sportowe i hodowlane.

więcej o pałacu >>
 
Chrcynno Pałac